Monday, January 4, 2016

En çok hangi dizi izleniyor?


Özel TV’ler 1990 yılından itibaren günlük yaşantımıza girdi. Cep telefonları 1996’dan sonra yaygınlaşmaya başladı. İnternet 2000 yılından sonra popüler oldu. Akıllı cep telefonları 2010 yılından sonra yaygınlaşmaya başladı.

Son 25 yılda dijital dünya, özel medya hayatımızı iyice kuşattı. Gündelik konuşmaların çoğu diziler, sosyal medya, ne yemeli, ne giymeli üzerine yapılmaya başlandı.

Kitap, gazete, dergi, bilim, sanat, şiir, edebiyat aklımıza gelmez oldu.

Akşamları 5-10 film şirketinin hazırladığı 30 kadar dizinin peşinden sürüklenir olduk. Ana akım medya olarak nitelenen popüler TV kanallarının çok izlenen (prime time) saatleri diziler ve şebeklik dolu eğlence programlarıyla doldu.

Aileler diziler ve pespaye eğlencelikler için birbirine düşmeye, odalar ayrılmaya başladı.

Hanımlara, gençlere yönelik olarak hazırlanan dizilerin içinde bolca reklam var. Hep tüketme üzerine kurulu yönlendirmeler yapılıyor.

Tarih dizisi olarak yapılanlar insanlara yanlış tarih bilgileri veriyor. Mafyatik diziler ülke ve dünya sorunlarının kökenlerini hatalı yansıtıyor.

Hangi dizi iyi o halde diyenlere şunu söyleyeyim: Hiçbir dizi iyi değildir. Çoğunun amacı size ahlak dışı davranışları makul göstermek, çok tüketim yapmanızı sağlamaktır.

İnsanlarımız dizilerdeki yapay suratlı oyuncular gibi konuşuyor. Onlar gibi giyiniyor. Herkesin kıyafetleri dizilere göre şekil alır oldu.

Rating listelerine asla inanmıyorum. Ölçüm firmaları lumpen insanların zevklerini toplumun tümüne mal ediyor.

Dizilerin ve medyanın ne kadar büyük bir yozlaşmaya sebep olduğunu anlatan kitabımı isteyen herkese bedelsiz olarak yollayabilirim. (Sadece kargo bedelini ödemeniz kaydıyla.)    


Ali Özdemir
Web: www.aliozdemir.net
Tlf.: 0505 220 83 85


No comments: