Monday, January 1, 2007

Ücretsiz ya da ucuz yazılımlar

Ücretsiz ya da ucuz yazılımlar

Bilindiği gibi bazı firmalar ürettikleri yazılımları çok yüksek fiyatlara, bazıları ise ücretsiz ya da makul fiyatlara sunmaktadır.

Gelir düzeyinin gelişmiş ülkelere göre çok düşük olması bireylerin faydalı uygulama yazılımlarını kullanmasına engel olmakta ya da izinsiz kopyaları kullanmaya yöneltmektedir.

Eğitimcilerin öğrencileri alternatif yazılımlar konusunda haberdar etmesi ülkemizin maddî kayıplarını azaltma yönünde çok etkili olacaktır.

AutoCAD yazılımıyla yapılabilen işlerin hemen hemen tümünü gerçekleştirebilen, hızlı çalışan, öğrenci sürümünün ücretsiz olduğu, üstelik Türkçe olan IntelliCAD (www.adeko.com.tr) yazılımının konuyla ilgili öğrencilere öğretilmesi çok faydalı olacaktır.

Bir çok web sitesinden ya da bilgisayar dergilerinin verdiği CD’lerden temin edilebilen, çoğaltılması serbest olan, ücretsiz olarak sunulan Open Office Org TR yazılımı Microsoft’un yüksek fiyata sunduğu MS Office yazılımının yaptığı işlerin aynısını, hatta daha fazlasını yapabilmektedir.

Onlarca farklı adda sürümü bulunan, ücretsiz ya da makul fiyata sunulan, daha güvenli çalışan, açık kaynak kodlu Linux işletim sisteminin yerli üretim olan Pardus ve Turkix adlı türlerinin kullanımının yaygınlaşması için en büyük görev öğretmenlere düşmektedir.

Grafik (resim) çalışmalarında kullanılan GIMP yazılımı ücretsiz olmasına rağmen yüksek fiyatlı rakiplerinden çok çok üstün özelliklere sahiptir.

Bilgisayarın korunmasında kullanılan paralı yazılımların yerine kullanılabilecek AVG antivirüs yazılımı son derece güçlü özelliklere sahiptir.

Bu listeyi daha da uzatmak mümkündür. Burada çok ihtiyaç duyulan uygulamalara yer vermeyi uygun gördük.

Geniş bilgi almak isterseniz www.google.com ile internette araştırma yapabilirsiniz.

No comments: